WordPress Hız Eklentileri

WordPress Hız Eklentileri

WordPress Hız Eklentileri

Bu Günkü yazımızda sizlere wp tema ve sistemleri kullanan arkadaşlarımıza fayda sağlıyacağını düşündüğümüz eklentilerden bahsedeceğiz.Bu eklentileri kurup kaldırırken ve denerken lütfen yedek almayı unutmayınız.Bu konuda sizlere verdiğimiz hizmet rahatsızlık değil fayda amacı gütmektedir.Bunuda iyice belirtmek isteriz.Bu temalar genel olarak kendi sistemlerimizde hatta bkwebtasarim.com dada olmak izere kullanılmaktadır.Bu eklentileri kullanılmakta

İnternet dünyası üzerinde en çok tercih edilen açık kaynak kodlu hazır web site uygulamalarından olan WordPress, çoğu web sitesi üzerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Gerek bazı haber siteleri gerekse bazı kişisel bloglar üzerinde çokça tercih edilen WordPress kimi zaman kullanıcılar tarafından yavaşlık konusunda şikayet edildiğinin altını çizmek gerekiyorbu konuda bizlerde gerekli önlemleri gerektiği kadar alıyoruz.Bu eklentileri eğer tema içerisine gömebiliyorsanız bu ekleme çok daha iyi olucaktır.Bu yavaşlığın bir çok sebebi olabilir. Ancak ilk olarak WordPress web sitenize ait yapılandırmanız önemli rol oynamaktadır. WordPress altyapısını kullanan web siteleri tema unsuru, tema üzerinde bulunan eklenti ve pluginler ile veritabanı şişmesiyle beraber zamanla web siteleri üzerinde yavaşlık yaşamaktadır. Sitelerin kullanmış olduğu ekstra tema ve pluginler üzerinde css, javascript ve resim gibi dosyaların optimize edilerek, veritabanı tablolarının düzenlenmesi siteniz üzerindeki yükü oldukça hafifletecektir.Bu yollarıda zaman zaman denemenizde fayda var. Bu tür işlemler yazılım içeriğine müdahale gerektiren işlemler olduğundan dolayı, WordPress üzerinde manuel olarak eğer yazılımcı değilseniz biraz sizi zorlayabilir. Ama bu işlemleri uygulayacak eklentileri kurarak wordpress altyapılı web siteniz üzerinde gözle görülür bir hızlandırma sağlayabileceğinizi belirtmek isterim bu sizin yararınıza olucaktır.Sitenizin performansını arttıracak WordPress eklentileriniz sizler için derledik.Hep birlikte eklentilerimizi inceleyelim:

WP-Optimize

Web sitenize bağlı olarak çalışan veritabanınızın gereksiz yere şişmesini sağlayan ve pek çok gereksiz veriyi veritabanı üzerinden temizleyerek hızlandırma sağlamaktadır. Yazı sürümler, onaysız yorumlar, spam yorumların silinmesi, veritabanı tablolarının web sitenize bağlı stabil bir şekilde optimize edilmesini sağlamaktadır. Wp-optimize eklentisine https://wordpress.org/plugins/wp-optimize/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gzippy

Açık kaynak kodlu olup, PHP yazılım dili ile kodlanan WordPress, bazı temalar üzerinde HTML ile yapılandırılmış bölümler ile kullanıcıya sunulabilmektedir. Gzippy eklentisi web sitelerinin HTML kodlarını % 70 – % 80 oranında sıkıştırarak web sitenize ait sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayan bir eklentidir. İnternet üzerindeki arama motorları web sayfalarının açılış hızlarını da baz alarak işlem yaptığı için, web siteleriniz üzerinde Gzippy eklentisi kullanılması olumlu olarak değerlendirilmektedir. Gzippy eklentisine https://wordpress.org/plugins/gzippy/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

W3 Total Cache

WordPress altyapılı web siteniz, kategoriler, etiketler, son yazılar, aramalar, yorumlar ve buna benzer siteniz üzerinde ki bir çok müdahaleniz yüzlerce sorguyu çalıştırmaktadır. Çalışan bu sorgular web sitenizin çalıştığı sunucu yorduğu kadar web sitenizi kullanan kullanıcıları da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. W3 Total Cache eklentisini kullanarak wordpress web sitenizi stabil bir yapıya bürünmesine yardımcı olup, sitenizin kısa süre içerisinde yanıt vermesini sağlayabilirsiniz. Bu eklenti sunucu üzerinde oldukça faydalı bir eklenti olması nedeniyle bu eklentiyi kullanmaya başladığınızda web üzerinde Alexa sıranızda bile gözle görülür bir değişiklik olabileceğinin altını çizmek gerekiyor. Alexa değeri sizin için bir önem arz etmiyor ise bu eklentiyi kullanmanız ya da kullanmamanız size bir dezavantaj sağlamayabilir ama avantaj sağlayacağını belirtmek isterim. https://wordpress.org/plugins/w3-total-cache/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Bk web tasarım sitemizdede hız eklentileri optimize ederek kullanılmıştır….

Bu Eklentiyi eklerken bazı hatalara neden olabilir bu konuda çok iyi bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.Bu konuda yanlışlara düşmemeniz

Clean Options

WordPress tabanlı web sitemiz üzerinde kullanıcılar farklı farklı ihtiyaçları için bir çok eklenti ve plugin kullanmaktalar. Bazen bu eklentilerin yerini yeni eklentiler alırken bazen de yazılım biliyorsak direkt olarak kodlamalar ile eklentilerin yerini doldurabiliriz. Site üzerinde eklentilerin kaldırılması, o eklentiye ait veritabanı tablolarının silinmesini sağlayamamaktadır. Bu sebepten ötürü kurulan ve sonradan kaldırılan eklenti sayısı arttıkça, web sitenize bağlı veritabanınız üzerinde de gereksiz veritabanı tablolarının sayısı da artacaktır. Gereksiz veritabanı tablolarının oluşması, web sayfanız üzerinde yavaşlamalara neden olacaktır. Kullanılmayan veritabanı tablolarınızı tespit edip silmenizi sağlayan clean options eklentisi ile yapılandırmanızı wordpress üzerinde kontrol edebileceksiniz. https://wordpress.org/plugins/clean-options/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

CSprites For WordPress

WordPress platformu üzerinde çalışan web siteniz kullanılan resimlerin birleştirilerek daha stabil bir şekilde çağırılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bu uygulama, siteniz üzerinde hızlandırma sağlayarak iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Örneklendirecek olursak 4 adet resmi birleştirerek 1 büyük resim elde edilerek, bu şekilde 3 sorgu tasarrufu yapılmış olunur. Sorguların azalması demek ise sunucunuzun daha stabil bir şekilde yanıt vermesi demektir. Unutmamak gerekiyor ki web sitenize bağlı çalışan veritabanınız üzerinde sorgularınız ne kadar çok ise o kadar sunucu yorulacak ve web sayfanız yavaşlamaya başlayacaktır. Bu eklentiyi kullanarak web sitenizde büyük çaplı fotoğraflar kullanıyorsanız CSprites for wordpress eklentisi ile yapılandırmanızı gözden geçirebilirsiniz. https://wordpress.org/plugins/csprites-for-wordpress/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Scripts Gzip

Bu eklenti sayesinde WordPress tabanlı web siteniz üzerinde HTML dışı olan tüm doya türlerinin sıkıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Nedir bunlar derseniz? Javascript ve css dosyalarıdır. Dosya boyutlarının üzerinde kullanıcılarına büyük bir tasarruf sağlayan Scripts gzip, site üzerinde stabil bir iyileştirmeye yardımcı oluyor. https://wordpress.org/plugins/scripts-gzip/ bağlantısı üzerinden ulaşarak web sitenize ait WordPress yönetim paneliniz üzerinden kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Bu eklentide hoşunuza gidicek bir eklenti siteniz açısından hız belirtisi yapacak güzel bir eklentidir…

WordPress’i hızlandıracak en çok tercih edilen eklentiler üzerinde bilgi vermeye çalıştım. WordPress altyapılı web siteniz üzerinde bu eklentiler ile yapılandırmanızı sağlayarak web sitenizin hızlanması konusunda umarım yardımcı olabilmişimdir.

Faydalı olması dileğiyle.

Bizi Arayın
DMCA.com Protection Status