Çoğul Ziyaretçi Ne Demek ?

Tekil Ziyaretçi ve Çoğul Ziyaretçi Ne Demek ?

Tekil Ziyaretçi ve Çoğul Ziyaretçi Ne Demek ?

Bu günkü konumuzda bu işe gönül vererek başlamış ve terimlerin onun için önemli olduğunu düşündüğümüz arkadaşlarımız için bu yazımızı hazırladık. Tekil ziyaretçi kavramını ele alacağız. Webmaster olmak ve bu dalda ilerlemek için terimlerin sizler için oldukça önemi vardır.Sizlere tavsiyem ilk olarak terimlerin ne demek olduklarını iyice anlamanızdır. Bizlerde bu işlere girdiğimizde ilk öğrendiğimiz şeylerin webmaster kavramları olduğunu belirtmek isterim.Başarının ve işinin en iyisi olmanın yolu buradan geçer.Siz terimleri çok iyi öğrenin’ki bu terimler sizlere klavuz olsun.Bu klavuzlardan zaman zaman bahsederek siz değerli okurlarımıza bilgiler vereceğiz.Sizleri çok sıkmadan kısa ve öz örnekler ile bu işi sevdireceğimizi düşündüğümüzden bu konulardan bahsediyoruz.Şimdi gelelim açıklamamıza ;

Tekil Ziyaretçi 

Bilindiği üzere birçok sayaç sistemi bulunmaktadır.Bu sayaçların verdiği raporlarda tekil ziyaretçi, çoğul ziyaretçi gibi kavramlara rastlarız.

Tekil ziyaretci:
Sitenizi ziyaret eden kişilerin IP’leri sayaçlarınız tarafından alınır ve saklanır belli aralıklar ile Bu saklama süresi her  sayaca göre değişkenlik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; Bir sayaç aynı IP’yi bir gün boyunca saklarken başkasının kullandığı başka bir sayaç sistemi IP’ yi bir hafta da saklayabilir ama bunun standardı bir gün olarak bilinir. İşte bu zaman aralığında ilkez sitenize giriş yapan bir kullanıcı tekil ziyaretçi oluyor.

Çoğul ziyaretçi

Bu ziyaretçi tipi ise tekil ziyaretçilerin IP’ lerinin saklandığı süre içinde aynı ziyaretçinin sitenize tekrar dönmesi sonucu artar işte buda çoğul ziyaretçidir. Yani Mustafa adlı kullanıcı sitenize sabah vakti gelmiştir ve öğlen vakti tekrar gelmiştir. Bu aslında IP’ si alındığı için tekil olmaktadır ama kişi siteyi ikinci kez ziyaret etmektedir. Peki ikinci kez sitenizi aynı kişi ziyaret ederse ziyaretçi sayılmasın mı? Bu soru da çoğul ziyaretçi kavramını ortaya çıkarmıştır. Sizin anlayacağınız IP’si bir kere alınan ziyaretçi IP yenileme süresi dolmadan siteye tekrar giriş yaparsa çoğul ziyaretçi oluyor. Bu şekilde’de sitemizdeki hem çoğul hemde tekil ziyaret sayısı sayaçlar tarafından böyle tutulmuş oluyor.

Bu günkü yazımızda sizlere tekil ve çoğul ziyaretçi hakkında bilgiler verdik. Bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Çoğul Ziyaretçi Ne Demek ?

Tekli Ziyaretçi Ne Demek ?

Bizi Arayın
DMCA.com Protection Status