htaccess ile SSL Yönlendirmesi Yapma

.htaccess ile SSL Yönlendirmesi Yapma

.htaccess ile SSL Yönlendirmesi Yapma

.htaccess ile SSL Yönlendirmesi Yapma ; bu işlem İnternet sitelerinin SSL kullanması günümüzde ne kadar önemli olduğunu birçok platformda belirtildiğini görebilirsiniz. En önemlisi arama motorları açısından en önemlisi google açısından ne kadar önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Kaliteli siteler çoktan SSL hizmeti almaya başlamıştı ki google bunu zorunlu hale getirmesinden bu yana artık herkes ssl kullanmalıdır. Yinede birçok web sitesi çok büyümelerine karşılık yinede ssl kullanmamaya devam etmektedir. Halbuki bu iş çok zor bir durum değildir. Ücretli ve ücretsiz olarak bulunabilmektedir.

SSL Yönlendirmesi Yapma

Bu işlem için izlenecek yol sunucu üzerinde kullanabileceğimiz ücretsiz SSL ler olabilir, isteyenlerde 3 ay ücretsiz ssl veren yurt dışı firmalarında olan ssl lerdir. Bunları cpanel platformlarında kullanabiliyoruz. SSL kullanıcı açısından çok önemli siteye güvenilir ibaresi ile kullanıcıların web sitesinden hemen çıkmak yada tehlikeli ibareli olarak düşünmek gerektirecek durumları ortadan kaldırmak çok önemlidir. 

Web Site SSL Yönlendirmesi

.htaccess ile SSL Yönlendirmesi Yapma ;  Eğer Paylaşımlı Hosting hizmeti alıyorsanız veya sunucunuz üzerinden SSL hizmeti aldıysanız, bunu yukarıda belirtmiştik, SSL yönlendirmesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yönlendirmeyi yapmadığınız takdirde SSL aktif olmayacak hatta site komple kayacaktır. Eğer bu yönlendirmeleri yapmazsanız genelde hem http hem de https ile giriş sağlanabilir bu da bir takım problemlere yol açabilir. Bu durum hem Google açısından, hem de kullanıcı açısından bir sorun yaratacaktır. Eski indexler karışacak ve site aranlamalrda belkide gerileme yaşayacaktır. Web siteniz ile alakalı olarak ftp’ nizde Eğer .htaccess dosyanız bulunmuyorsa, not defteri veya NotePad++ üzerinden .htaccess isimli bir dosya oluşturun. Bu dosyanın içine ise aşağıda yer alan kodu yapıştırıp kaydedin. Ardından da sunucunuzun ana dizinine .htaccess dosyasını yükleyin. Ftp ana dizine bu dosyayı yüklediğinizde otomatik olarak çalışacaktır.

Yukarıdaki 2. kod 301 yönlendirmesidir…

Kullandığınız WordPress yazılım için ise Really Simple SSL eklentisi işinizi kolayca görecektir. WordPress panelden bu eklentiyi eklentiler, eklenti ekle kısmından aratarak kurabilirsiniz. Bu yukarıda belirttiğimiz kodlara gerek kalmayacak ve bu işlemi eklenti bizim için yapmış olacaktır. Eğer kod bilginiz yoksa yada kurcalamak istemiyorsanız bu işlemi yapabilirsiniz. Şayet özel yazılım ise bu kodları kullanarak rahatça yapabilirsiniz bu işlemleri…

Bu işlemleri yaptıktan sonra kullanıcı otomatik olarak http://alanadı.com şeklinde girilen web sitenize otomatik olarak https SSL bağlantılı şeklinde web sitenize erişim sağlamış olacaktır. Sorun yaşamadan bu işlemleri yaparak SSL olarak sitenize erişim sağlanabilecektir. Bu sayede kullanıcılara daha güvenli bir web sitesi sunmuş olacaksınız ve arama motorlarında farklı bir yer edineceksiniz.

Bizi Arayın
DMCA.com Protection Status